Jeżeli jerzyk przez długi czas nic nie pił, należy najpierw podać mu kilka kropli wody, rozprowadzając je wzdłuż krawędzi dzioba. Nigdy nie podawaj wody bezpośrednio do dzioba – jerzyk mógłby się zakrztusić i w najgorszym razie wciągnąć wodę do płuc, co prowadzi do śmierci.
Potem sprawdź pierś ptaka: Jeżeli środkowa podłużna kość (grzebień) wystaje pod skórą ostro jak kil statku, to ptak jest silnie wychudzony. Istnieje niebezpieczeństwo, że nie będziesz w stanie sam go uratować, ale że w celu ustabilizowania jego stanu potrzebna będzie infuzja. Silnie wychudzony jerzyk nie jest w stanie przyjmować i przyswajać nawet płynów, nie mówiąc już o pokarmach stałych. Krążenie takiego ptaka jest zwykle całkowicie rozregulowane, trawienie już nie funkcjonuje.
Dorosłe jerzyki o wadze ok. 30 g albo młode jerzyki, które ważą już tylko niewiele ponad 20 g, są takimi ostrymi przypadkami. Zabierz je do weterynarza znającego się na ptakach! Wiele z nich może – jeżeli w ogóle nie jest już za późno – uratować już tylko infuzja, którą należy powtórzyć po 12 godzinach. Infuzja składa się z preparatów wzmacniających (Amynin, Ringer-Lactat) i podaje się ją jerzykowi podskórnie pod kolano. Zawarte w niej preparaty regulują krążenie.
Około pół godziny po infuzji zaleca się rozprowadzić wzdłuż krawędzi dzioba jerzyka 1-2 krople letniej czarnej kawy. To przywraca radość do życia!
Koniecznie zapewnij pacjentowi ciepłe otoczenie (ok. 32°-35° C). Najlepsze jest ciepło od spodu (termofor albo koc elektryczny – koniecznie regularnie kontroluj temperaturę!)
Infuzja, która na kilka godzin zaopatrzyła jerzyka w substancje odżywcze, daje Ci czas, żeby zatroszczyć się o zdobycie odpowiedniego pokarmu i ostrożnie rozpocząć karmienie.
Do fachowego leczenia komplikacji wymienionych w dalszych podrozdziałach absolutnie niezbędna jest pomoc weterynarza!
Niedopuszczalne jest próbowanie metod domowych, plastrów, lekarstw poleconych przez znajomego hodowcę drobiu, babcinych kropli czy uniwersalnych środków z apteczki. Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane! Już niejednego znalezionego jerzyka doprowadziły one do tragicznej śmierci.
Przyjmujemy tylko jerzyki!
Nie odpowiadamy na pytania dotyczące innych gatunków ptaków! Informacje o innych gatunkach ptaków (w języku niemieckim):http://www.wildvogelhilfe.org/