Koniecznym elementem zrównoważonego żywienia jest regularne (ale nie przesadne!) podawanie jerzykowi witamin i minerałów. Dobrze sprawdził się preparat złożony "Korvimin ZVT" w postaci proszku, którym można raz dziennie posypać porcję świerszczy.
W celu wsparcia naturalnej flory jelitowej, szczególnie w przypadku niespecyficznych zaburzeń układu trawienia albo po terapii antybiotykowej, poleca się stosowanie proszku "Bene-Bac", którym codziennie-raz na dwa dni posypujemy porcję świerszczy.
Homeopatyczny preparat "Viruvetsan" sprawdził się jako dodatek do wody. Wspiera on reakcje układu odpornościowego. Do miseczki wody pitnej (ok. 40 ml) dodajemy 8-10 kropli "Viruvetsanu".
Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że nie da się zapewnić jerzykowi wystarczającego zaopatrzenia w witaminy z grupy B wyłącznie poprzez pokarm albo dodatki do pokarmu. Może dojść do zagrażających życiu niedoborów witaminy B. Dlatego jerzyk wychowany przez człowieka powinien co 10-12 dni dostawać od weterynarza zastrzyk podskórny witaminami z grupy B.
Próby zrównoważenia niewłaściwego żywienia obfitą ilością preparatów witaminowo-mineralnych nie mają sensu. Gdybyśmy my nagle zaczęli dostawać do jedzenia tylko czekoladki, żadna ilość witamin nie pomogłaby nam zachować zdrowia.